Mlada Vilenica je mednarodni literarni natečaj, namenjen otrokom osnovnih in srednjih šol. V Kosovelovem domu so natečaj, katerega tema je letos bila ‘Čista voda – čista sreča’, sklenili s podelitvijo priznanj ustvarjalcem najboljših pesniških in likovnih del. Podelitev priznanj je spremljal bogat glasbeni program, ki so ga pripravili otroci skupaj s Tinkaro Kovač, predsednico KUD Vilenica, in raperjem Zlatkom.

Prvo nagrado za 2. triado je letos prejela Laura Markič, učenka 6. razreda. Žal se podelitve ni mogla udeležiti, je pa tukaj njena pesem in kritika le-te.

KAM TEČE,  KAM

Šššššššš …

Od gora,

preko hriba

in dolin,

do morja …

Voda!

Čista, bistra tiho žubori …

se glasno smeji …

preko ostrih skal pada,

ropoče …

joče –

in stoče …

Voda!

Mila kaplja rose

boža

travno bilko

v poletnem jutru.

Voda!

Otožna dežna kaplja,

drobna solza

z jesenskega neba.

Voda!

Laura Markič je s pesmijo KAM TEČE, KAM posegla po prvi nagradi. Svoje besedilo začne z retoričnim vprašanjem, ki pa v nasprotju s tradicionalnim vprašanjem odgovor prejme. Stoji v retoričnem vzkliku, namenjenem vodi. Slednjo pesnica personificira, da bi tako laže upodobila njena nasprotujoča obraza. Voda se namreč smeje, pri čemer kaže milino, a tudi joka in tako izraža svojo otožnost.

Dostopnost